Wiersze Jana Brzechwy – klasyka literatury w służbie wszechstronnemu rozwojowi dzieci

Wielu dorosłych do dziś potrafi wyrecytować niektóre wiersze Jana Brzechwy. Ich krótka, ale błyskotliwa treść jest łatwa do zapamiętania nawet dla kilkuletnich dzieci. Czytanie ich maluchom pozytywnie wpływa na kształtowanie wielu nie tylko językowych kompetencji.

Jak czytanie wierszy wspomaga rozwój mowy dziecka?

Wspólna lektura opowiadań i wierszy jest ważnym punktem dnia spędzonego z dziećmi. Czytanie to nie tylko jeden ze sposobów na wspólną rozrywkę, ale i czynność wspomagająca rozwój maluchów.

– Wzbogaca słownictwo,

– rozwija poczucie rytmu,

– wspomaga pamięć,

– jest ćwiczeniem poprawnej wymowy.

Zapamiętywanie całych zdań to jeden z naturalnych sposobów poznawania nowego języka. Napisane poprawną i piękną polszczyzną wiersze jana brzechwy z księgarni internetowej są łatwe do nauczenia się na pamięć. Po kilkakrotnym przeczytaniu stają się matrycą, jakiej używa umysł dziecka do stworzenia pierwszych własnych zdań. Słowa używane w wierszach nie zawsze są tymi, jakie na co dzień stosują rodzice, dlatego czytanie poezji sprawia, że język malucha staje się coraz bogatszy. Zwiększa to jego kompetencje komunikacyjne, dzięki czemu pociecha potrafi precyzyjnie wyrazić swoje myśli i potrzeby.

Czytanie wierszy a kształtowanie kompetencji społecznych

Akt wspólnego czytania jest sposobem tworzenia więzi ze swoją pociechą. Oswaja ją z zasadami życia społecznego wspomnianymi w czytanym utworze i skłania do pożądanych zachowań.

Wiersze Jana Brzechwy pod wieloma względami wciąż odpowiadają obowiązującym regułom społecznym. Utwory, takie jak:

– “Leń”,

– “Samochwała”,

– “Pomidor”

zawierają uniwersalny przekaz dotyczący zasad postępowania wobec innych ludzi.

Wiersze Jana Brzechwy – zachęta do poznawania literatury

Zabawne i przyjemne w odbiorze wiersze to jedne z pierwszych utworów, jakie poznaje dziecko. Ich krótkie formy i humorystyczny charakter skłaniają najmłodszych do poznawania innych utworów poetyckich. Pomagają ćwiczyć pamięć i dają sposobność do miłego i wartościowego spędzenia czasu z opiekunem.